Choď na obsah Choď na menu
 


Alissa Johnson

The Haverston Family series Alissa Johnson

~

jako-prava-dama.jpg

Jako pravá dáma Alissa Johnson

Winnefred Blytheová žije od třinácti let v chudobě se svou guvernantkou a přítelkyní Lilly Illestoneovou ve skotském sídle Murdoch House. Musí vystačit s pouhými pěti librami ročně, ale obě ženy usilovně pracují, aby se uživily. Dívku poslal tak daleko od Londýna její pěstoun markýz z Engsly a jeho necitelná manželka. Po markýzově smrti by se měl o Winnefred postarat jeho syn Lucien, ale ten tuto povinnost přenese na svého bratra Gideona. Gideon, bývalý kapitán lodi Perservance, se vrátil domů poznamenaný hrůznými zkušenostmi ze života u válečného námořnictva a stále se nemůže smířit se ztrátou řady členů své posádky. Po příjezdu domů zjišťuje, že markýza z Engsly – jeho a Lucienova nevlastní matka – protiprávně zadržovala peníze, které ve skutečnosti patřily mladé Winnefred. A protože tuto nespravedlnost velmi těžce nese, rozhodne se všechny minulé křivdy napravit. Vypraví se tedy za mladou nezkušenou dívkou, která se nikdy nepohybovala ve vyšší společnosti, ale nechybí jí pevná vůle, odhodlání a zdravý rozum. Snaží se k ní najít cestu bodrým nenuceným chováním a smyslem pro humor, za nímž se snaží skrýt výčitky svědomí, pocit viny i temné stíny minulosti. A také ji musí připravit na pobyt v Londýně mezi společenskou smetánkou, s níž Winnefred nemá žádné zkušenosti. Oba se postupně poznávají, nacházejí k sobě cestu a nakonec se do sebe zamilují. Stále je však rozdělují démoni minulosti a Gideonovy skryté rány na duši. Na pozadí jejich vzájemného sbližování se zároveň odvíjí další milostný vztah mezi Lucienem a jeho někdejší ztracenou láskou Rose. (Baronet, 2017)

~ ~ ~

Dôvod, ktorý doviedol Winnefred Blytheovú a Lilly Illestoneovú na pokraj viac ako skromného života, je lady Engslyová, ktorá si roky nenásytne ukrajovala z rodinnej pokladnice a so značnou časťou sprenevereného majetku zmizla nevedno kam. Niet preto divu, že bratia Engslyovci mienia dosiahnuť zadosťučinenie a spravodlivosť. To však musia najprv stratenú markízu nájsť. Kým sa Lucien zaoberá pátraním po macoche, Gideon je poverený splatiť dlh, ktorý vznikol nedopatrením.

Príchod lorda Gideona Haverstona nevítajú v Murdoch House s nadšením. Dve obyvateľky ho v prvej chvíli považujú za zlodeja. Autorka komponuje v príbehu jemne humorné scénky a takou je aj úvodné zoznámenie sa hlavných hrdinov. Gideon po ňom ostáva s hrčou na hlave. Zistenie, že peniaze, ktoré mali prúdiť do Murdoch House, v podstate neexistujú, vzbudzuje po počiatočnej nedôvere a výčitkách svedomia potrebu vynahradiť všetky minulé príkoria. Gideon je konfrontovaný s mierou sebestačnosti dvoch žien, ktoré museli zapojiť svoju tvorivosť a vynaliezavosť, aby si zaobstarali vlastné prežitie. Winnefred, familiárne prezývaná Freddie, a Lilly sa z ekonomických dôvodov utiahli do záhradného domčeka a Gideon začína uskutočňovať úmysel presťahovať ich späť do Murdoch House. Najíma celú armádu služobníctva a súhlasí s plánom pomôcť slečne Blytheovej pri návrate do kruhov londýnskej smotánky. Príprava na spoločenskú sezónu prebieha pod prísnou taktovkou Lilly Illestoneovej, ktorej celý cirkus okolo výuky dobrých mravov, nakupovania garderóby a pravidiel správnej konverzácie prináša väčšiu radosť ako Winnefred.

Freddie si zvykla na voľnosť, nebojí sa fyzickej práce, nosieva nohavice a zhovára sa s kozou Claire. Snaží sa Lilly potešiť zapájaním sa do príprav na Londýn. Gideon zase chce potešiť ju, napr. kúpou koláčov, po ktorých túžila iba spoza výlohy obchodu, kvalitnými šatami či tancom. Hoci pobyt v Murdoch House berie ako dočasný, Winnefred sa mu nevtieravo dostáva pod kožu. Presvedčí markíza, aby slečne Blytheovej sídlo daroval ako odškodné za dlhoročnú nevšímavosť. Freddie ani za túto cenu nemení svoje zvyky, nevzdáva sa napr. pomoci väzňom v miestnej väznici. Napriek stopercentnému džentlmenstvu a rastúcej náklonnosti k tejto nezvyčajnej mladej dáme Gideon sám akúkoľvek formu zodpovednosti odmieta. Winnefred chvíľu nie je jasné, prečo si od nej drží odstup, keď zároveň v protiklade s tým o ňu prejavuje záujem. Dôvod tkvie v jeho minulých skúsenostiach, keď ako kapitán vojnovej lode prišiel v boji o posádku. Jej členovia sa mu zjavujú v nočných morách ako pripomienka toho, že v čomsi zlyhal. Nemieni to opäť pripustiť. Na prežité utrpenie mu nedá zabudnúť ani zranená noha. Autorka sa vyhla pokušeniu vykresliť lorda Gideona ako sebaľútostivý typ, no ani si s Winnefred neskáču hneď do náruče a nevyznávajú nehynúcu lásku. Trochu mi vadilo, že je to Winnefred, ktorá, zdá sa, bojuje o vzťah húževnatejšie ako lord Haverston.

Príchod do Londýna oživuje vzrušenie a spomienky na niekdajšie obdobie z mladosti Lilly Illestoneovej, ktorá tu prežila svoju prvú lásku, no sľubovaný sobáš sa neuskutočnil. Keď vyjde najavo, že identita záhadnej Rose, patrí jej, do vôd večierkov sa priženie aj Lucien Engsly, aby nadviazal na vzťah prerušený vynúteným odlúčením. Freddie si uvedomuje, že nedokáže až tak veľmi prežívať radosť z pobytu v meste, ťahá ju to domov na Murdoch House. Navyše jej je jasné, že kým sa Haverston nevysporiada s vlastnými démonmi a neprijme stratu ako súčasť života, nemá po jeho boku žiadne miesto. Je schopný úprimne priznať, že mu na Freddie záleží stále viac, no prejaviť city mu trvá trochu dlhšie. V konečnom dôsledku je spoločná budúcnosť v Murdoch House tou najlepšou voľbou pre Winnefredine lipnutie na vidieku a balzam pre Gideonove vojnové spomienky.

Dej v románe plynie pomalým tempom, niektoré udalosti by nemuseli byť opísané tak zdĺhavo. Pár drobných dobrodružstiev neprináša nič nervy drásajúce, pri čom by bolo treba strácať dych, slúžia na prejavenie charakteru hlavných postáv. Zopár scén oživuje vtip. Priestor dostávajú hlavne Winnefred s Gideonom, pridaná línia okolo Lilly-Rose a Luciena je rozvinutá okrajovo, iba v náznakoch. Neobľubujem také tie rýchle lásky, kde už na desiatej strane je jemu aj jej jasné, že sú zamilovaní a nedokážu bez seba žiť. Jako pravá dáma takou knihou nie je. Winnefred aj Gideon musia prejsť istou cestou, kým veci zapadnú na správne miesto.

Jednoznačne knihu treba označiť za romantickú. Pridávam aj prívlastok milú. Priaznivci regency romance by jej mali dať šancu. Nekomplikovaná zápletka, príjemní hrdinovia a kultivovaný štýl zaraďujú Alissu Johnson v rámci žánru k autorkám hodným povšimnutia.

si-

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

big_slechtic-ze-zalare-t9s-344480.jpgŠlechtic ze žaláře Alissa Johnson

Adelaide Wardová musí pomoci své rodině ze zoufalé finanční situace. Zachránit by ji mohl postarší, ale bohatý baron Robert Maxwell, který se o ni uchází. Do jejích plánů však vstoupí pohledný nemanželský syn britského šlechtice a zároveň nevlastní bratr jejího nápadníka Connor Brice. Ten se po letech vrací do Anglie z Ameriky, aby se pomstil muži, který ho připravil o normální dětství i o peníze. Má teď dostatek odhodlání i prostředků, aby ho donutil zaplatit za jeho zločinné jednání. Connor poprvé uviděl krásnou Adelaide ve vězení, kde skončil na základně falešného obvinění sira Roberta, když tam přišla navštívit svého odsouzeného zadluženého bratra. Později – už jako svobodný muž – zjišťuje, že se baron Maxwell chce s Adelaide oženit, a napadne ho, že by se dívka mohla stát součástí jeho pomsty zločinnému bratrovi. Přitom však stále víc podléhá jejímu kouzlu. Adelaide se do Connora zamiluje, ale nemůže uvěřit, že jeho city k ní jsou upřímné a že pro něj není jenom zbraní, která má zasáhnout sira Roberta na nejcitlivějším místě. Její vztah ke Connorovi je proto poznamenaný nedůvěrou, která oba zamilované dlouho rozděluje. (Baronet, 2017)

~ ~ ~

Hlavnou postavou romance z pera Alissy Johnson Šlechtic ze žaláře je Connor Brice, tak trochu známy z príbehu Jako pravá dáma. Pán Brice sedel v žalári, ktorý navštevovali Winnefred a Lilly, teraz lady Engslyová. Connor Brice je však už na slobode a je ochotný krok po kroku vyplniť plán, ktorý spriadal, aby sa pomstil človeku zodpovednému za všetky príkoria, ktoré za dlhé roky okúsil. Je pripravený využiť všetky prostriedky a jedným z nich je slečna Adelaide Wardová.

Stretnutie so šarmantne záhadným pánom Connorom Briceom na maškarnom plese považuje Adelaide za dobrodružnú náhodu. Tá ale nesedí do jej plánov. Očakáva ponuku na sobáš od baróna Roberta, ktorá je záchranným lanom pre celú jej rodinu. Bratove dlhy zhltli všetok rodinný majetok a Adelaide záleží len na šťastí mladšej sestry Isobel a synovca Georgea, o ktorého jej brat Wolfgang nejaví práve otcovský záujem. Momentálne sedí vo väzení pre dlžníkov a Adelaide dúfa, že lord Robert splní svoj sľub a po svadbe dostane brata na slobodu. To by sa ale nesmela zoznámiť s pánom Briceom.

Connor Brice slečnu Wardovú okúzli a vystaví ju škandalóznej situácii, ktorá vedie k nevyhnutnej ponuke na sobáš. Lenže Adelaide má zrazu žiadosti o ruku hneď dve. Od súperiacich nevlastných bratov. V zložitej situácii ju čaká zložité rozhodovanie. Obaja bratia tvrdia, že ten druhý ju chce využiť a obaja používajú malé klamstvá a polopravdy, aby si ju naklonili. Hoci srdce ťahá Adelaide viac ku Connorovi, rozum dáva prednosť Robertovi. Odhaliť pravé stránky charakteru oboch nápadníkov stojí Adelaide veľa namáhavého sebazaprenia, nemálo hlavy bolenia, ale aj sled šokujúcich odhalení. To znamená prijať realitu bez ilúzií. Našťastie jej nemusí čeliť sama.

Rozhodnutie vydať sa za Connora neprichádza zo dňa na deň a Adelaide si dáva s posledným slovom poriadne načas. Spolu s ňou aj Alissa Johnson. A to v priebehu celého deja. Pre jej štýl písania zrejme platí istá rozvláčnosť, čo dynamickejšie povahy čitateľov pravdepodobne odradí. Treba sa pripraviť na stránky zaplnené hĺbavosťou, statickejšími prvkami a väčším dôrazom na pocitovosť ako na rýchle striedanie obrazov. Jadrom rozprávania sú opisy pomaly plynúcich dní, každodenných činností a vzťahových nedorozumení i radostí medzi Connorom a Adelaide. Ich manželstvo sa borí s vlastnými problémami, rastúcou vzájomnou náklonnosťou, nevyslovenými citmi, no všetko to podlieha Connorovej snahe dovŕšiť svoju pomstu Robertovi, ktorý mu nikdy nedokázal odpustiť jeho pôvod, vnímaný ako otcovu zradu. Robertova nenávisť sprevádzala Connora od detských liet, núteného pobytu na vojenskej lodi, počas prežívania na uliciach v Bostone a viedla ho k túžbe vzchopiť sa, dosiahnuť dostatočný majetok na taký návrat domov, ktorý by mu otváral všetky cesty a možnosti vysoko postaveného muža. Teraz to všetko Connor Brice má a nemieni svoju šancu premrhať ani kvôli Adelaide Wardovej.

Adelaide od prvého momentu spečatenia svadobnej zmluvy vie o Connorových úmysloch, sama má na manželstvo zištné dôvody a netají sa nimi. Vzájomná dohoda umožňuje obom žiť svoj život a sledovať svoj cieľ. Pre Adelaide je to zabezpečenie svojich najbližších, no chvíľu potrvá, kým si uvedomí, že nemôže donekonečna všetkých okolo seba zachraňovať a musí nechať každého niesť zodpovednosť za vlastné chyby. To platí hlavne o Wolfgangovi, ktorý ju svojou sebeckosťou a ľahkovážnosťou poriadne potrápi. Je to ona, kto si uvedomí ako prvý, že sa v nej rodia city, a že za to nemôže iba to, ako sa na Connora môže vo všetkom spoľahnúť, ako ju zahŕňa prepychom, ako jej plní sny, o ktorých sa doteraz zdráhala hovoriť. Jednoducho sa zamilovala a už jej iba rozmaznávanie nestačí. Chce stáť pre manžela na prvom mieste. Preňho je však stále prvoradá pomsta.

A tak sa medzi manželmi kopia nielen milé, romanticky ladené scény, ale aj nedorozumenia. Adelaide sa snaží primäť Connora k pochopeniu, že prijala Connora Bricea takého, aký je, s jeho minulosťou, že mu na ňom záleží, že v ich spoločnom živote sú dôležitejšie veci ako tvrdohlavá honba za Robertom. V celkovom dojme mi niektoré Adelaidine dôvody na urážanie sa prišli detinské. Otázka jej dôvery a nedôvery sa tiež hojdá na hojdačke sem a tam. Connor Brice nemá veľa skúseností s láskou a prejavovaním citov a tiež si musí prejsť istou cestou, kým prizná, že jeho životom je Adelaide a nie pomstychtivosť. Pomôže mu k tomu samozrejme zloduch Robert, ktorý nečakane ohrozí ich životy a pokúsi sa im vziať šancu na lásku. 

V románe sa až na záver udalosti nevyvíjajú prehnane dramaticky. Pokiaľ máte radi niečo akčnejšie, budete kapitoly vnímať staticky. Všetko sa prispôsobuje pokojnej vidieckej atmosfére, ďaleko od ruchu veľkomesta. Jediným spoločenským zážitkom je maškarný ples, na ktorom sa hrdinovia zoznámia. Väčšinu času trávia v sídle Ashbury Hall, ktoré sa stáva ich domovom. Spoločnosť im robia dvaja Connorovi starí priatelia, Adelaidina rodina a sluhovia. Dôraz autorka kladie na opis priebehu vzťahu medzi Adelaide a Connorom. Malý priestor tu dostali hrdinovia zo spomínanej romance Jako pravá dáma. Príbeh neoznačím za vzrušujúci, tep sa mi pri ňom nezrýchlil, nie v tom zmysle, že dychtivo zisťujete, čo bude ďalej, lebo neudržíte na uzde zvedavosť. Išlo viac o to zistiť, čo napr. teraz urobí Connor... Hoci je fér priznať, že boli časti, kde by mi neprekážalo, keby autorka čo-to popohnala, vzhľadom na uspávajúci dážď za oknom počas čítania, mi istá melancholická nálada medzi riadkami neprekážala. Akosi tak zapasovala do nedeľného popoludnia.

si-

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

9788026909354_1-500x500.jpg

Cudná hříšnice Alissa Johnson

Anna Reesová je nemanželská dcera známé kurtizány a vyrůstala v nechvalně proslulém domě vyhledávaném příslušníky společenské smetánky. Své matce se však v ničem nepodobá. Je uzavřená a plachá a touží se vymanit z pochybného polosvěta plného bujarých večírků. Zlom v jejím životě nastane ve chvíli, kdy na schodech náhodou narazí na rozjařeného lorda Danea, který ji okamžitě zaujme svým přitažlivým zjevem, šarmem a chlapeckou nespoutaností...(Baronet, 2018)

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

_________________________________________________________

www.alissajohnson.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.