Choď na obsah Choď na menu
 


Stephanie Laurens

 

Devil´s Brood Trilogy Stephanie Laurens

 laurens.jpg

= = = = = = = = = = =

1. The Lady By His SideSebastian Cynster & Antonia Rawlings

                                                 Věrnost (Baronet, 2018)

2. An Irresistible Alliance - Michael Cynster & Cleome Hendon

                                                 Přitažlivost (Baronet, 2018)

3. The Greatest Challenge Of Them All - Drake Varisey & Louisa Cynster

                                                 Hrozba (Baronet, 2019)

= = = = = = = = = = = 

Věrnost Stephanie Laurens 

Markýz Sebastian Cynster dobře ví, že už mu nezbývá moc času. Pokud si co nejdřív nevybere manželku, postarají se o to jeho starší příbuzné. Bohužel, ani na plesové sezoně v Londýně nenajde tu pravou. Pak ho však o pomoc požádá Drake Varisey, nejstarší syn vévody z Wolverstone; potřebuje vyslat zvěda do Irska, kde se má na plese od lorda Ennise dozvědět utajenou informaci o ohrožení královny a celé země.

Sebastian se zdráhá, ale vzhledem k tomu, že v Londýně ho čekají jen další plesy a nudné seznamování s nekonečnou řadou potenciálních urozených nevěst, nakonec příteli vyhoví.
Nejdříve však musí přesvědčit lady Antonii Rawlingovou, kterou zná od dětství, aby ho na cestě doprovodila. Antonia se právě rozhoduje, co se svým životem – nabídka potenciálních manželů se jí nezamlouvá a ona teď hledá nový přínosný smysl života. Ráda přijme Sebastianovu nabídku, protože ji zláká představa dobrodružství. 

Oba špiony však čeká šokující zážitek, protože po příjezdu do Irska se lord Ennis stane obětí vraždy a před smrtí stihne Sebastianovi pošeptat pouze tři slova: Střelný prach. Tady.
Sebastian s Antonií začínají pátrat nejen po vrahovi, ale i po spiknutí proti královně, a přitom jejich dlouholeté přátelství přerůstá do hlubšího vztahu... (Baronet, 2018)

= = =

Sága Cynsterovcov nie je fanúšikom Stephanie Laurens neznáma a séria Ďáblovo prokletí patrí do rozsiahlej zbierky noviel o tejto rodine. Trilógia sa radí k tzv. novej generácii Cynsterovcov.

Keď lord Sebastian Cynster naďabí v klube na svojho priateľa Drakea, prinesie mu to želané rozptýlenie. Drake totiž vo svojej kariére nadväzuje na rodinnú tradíciu poskytovať vláde a kráľovnej neoceniteľné, utajené služby v citlivých otázkach bezpečnosti štátu. Aj teraz má pred sebou tajnú úlohu. Potrebuje však pomoc, preto sa obráti na Sebastiana s prosbou, aby ho zastúpil na schôdzke s lordom Ennisom. Nie je to prvý raz, čo Sebastian s „maličkosťami“ vypomáha priateľovi. Lenže k Ennisovi sa mu dvakrát nechce. Kedysi mal totiž milenecký pomer s jeho manželkou Ceciliou. Ennisovci na svojom sídle v Kente usporadúvajú „párty“, čo je vhodnou zámienkou na návštevu. Aby Sebastian ospravedlnil svoj príchod do Pressingstoke Hall, podujme sa robiť sprievod lady Antonii Rawlingsovej.

Sebastian a Antonia sa vďaka rozsiahlemu príbuzenstvu poznajú od detstva a sú priateľmi. Spájajú ich rovnaké spomienky na detské vylomeniny i vzájomné porozumenie. Antonia je sebavedomá a nezávislá lady, odchod do spoločnosti bez akéhokoľvek rodinného príslušníka, ktorý by na ňu dohliadal, je vítaný. Navyše prísľub dobrodružstva, vyplývajúci zo Sebastianovej tajnej misie u Ennisovcov, si Antonia mieni užiť. Nenechá si od Sebastiana nič diktovať, od prvého momentu si vynucuje, aby k nej pristupoval ako k seberovnej. Stret týchto rozhodných, vodcovských a svojhlavých pováh je určujúcim faktorom pri vývoji ich vzťahu.

V Pressingstoke Hall sa stretá početná a pestrá spoločnosť, Angličania aj Angloírovia. Táto príslušnosť neostáva iba detailom, ale postupne sa stáva kľúčom k prebiehajúcim udalostiam. Autorka postavila pred čitateľa úlohu prelúskať sa spleťou mien a vzťahov medzi účastníkmi pripravovanej spoločenskej udalosti u Ennisovcov, na jej uľahčenie slúži prehľad postáv v úvode. Mne sa aj napriek tomu darilo v tom hlúčiku návštevníkov sídla strácať. Gro diania sa sústreďuje na spoločenskú konverzáciu, každodenný program hostí a Sebastianove čakanie na vhodnú príležitosť pohovoriť si s lordom Ennisom bez vzbudenia zbytočnej pozornosti ostatných.

Už od prvého momentu je Sebastianovi jasné, že Ennisa čosi neprirodzene znervózňuje a jeho podozrenie sa naplní vo chvíli, keď nájdu pána sídla jeden večer zavraždeného v pracovni. Tajné informácie, ktoré mal odovzdať Sebastianovi, tak ostanú navždy zamlčané, okrem pár posledných Ennisových slov. Týkajú sa podozrenia na protivládne sprisahanie pod vedením hnutia Mladé Írsko. Ennisova násilná smrť vyvolá patričný rozruch a nasledujúce udalosti vtiahnu Sebastiana a Antoniu do stredu diania. Vyšetrovanie zločinu vedie súdny úradník Humphrey a inšpektor Scotland Yardu Crawford. Odhalenie Sebastianovej misie ho predurčuje k aktívnej účasti na vyšetrovaní, ktorého cieľom je nielen dolapenie vraha, ale aj nájdenie strelného prachu, ukrývaného niekde v blízkosti sídla. Podozrenie, že sa chystá atentát, je každým dňom reálnejšie.

A tak Sebastian s Antoniou za pätami pátrajú po strelnom prachu. Prehľadávanie sídla i jeho okolia im poskytuje nejednu príležitosť na súkromie, a tým rozvíjanie ich romantického vzťahu. Kdesi uprostred týchto udalostí totiž obaja pochopia, že ich to k sebe priťahuje. Že sa to deje vlastne už dávno, no náhle si to plne uvedomujú. Už sa nevidia detskými očami. Začínajúci milenecký pomer môže medzi nimi skončiť iba manželstvom, čo ani jeden z nich neodmieta. Antonia však mieni panovačného Sebastiana naučiť prijímať jej rovnoprávnosť, zmierniť jeho ochraniteľské sklony, stať sa vo všetkom jeho partnerkou. Je to vlastne ona, kto preberá výraznejšiu iniciatívu, mení sa na zvodkyňu a dosiahne, že sa Sebastian prestane brániť citom.

Len čo vyšetrovanie skomplikuje ďalšia vražda, zainteresovaní si uvedomia, že sa musia poponáhľať. Cecilia Ennisová je ďalšou obeťou zločinu, možno vedela o manželových aktivitách viac, ako sa zdalo, možno dokonca narazila na meno vraha. Podozriví sú všetci návštevníci Pressingstoke Hallu.

Pátranie sa v románe scvrkáva na Sebastianove a Antoniine prehľadávanie okolia, pozorovanie prítomných lordov a dám, porovnávanie alibi. Policajti veľa muziky nenarobia, veci sa posunú až pri objavení tajnej jaskyne na pobreží, kde sa nájdu stopy po sudoch so strelným prachom. Ten je však už preč. Padne aj nejaký výstrel a odhalí sa identita jedného zo zločincov. Hrozba nelegálnych aktivít organizácie Mladé Írsko nemusela byť jediným motívom neznámeho páchateľa či páchateľov. Stopy namieria kroky hlavných hrdinov do Londýna, k rozuzleniu sa však na stranách prvej časti trilógie nedostanete. Odhaľovanie záhady si autorka nechala do ďalšieho pokračovania pod názvom Přitažlivost.

Vzťah Sebastiana a Antonie sa uzavrel očakávaným manželstvom, čo v podstate všetci okrem nich dvoch tušili. Aj keď S.Laurens vsadila na jednoduchú líniu deja, bez výraznejších zvratov, na v celku pokojný priebeh udalostí, vyskladala chytľavý príbeh. Čítanie nie je výrazne náročné v zmysle dramatickosti, nemá „nadupanú“ akčnosť a dynamiku, obsahuje pomerne dosť opisov, opakujúcich sa detailov, aj už spomínanej pomerne početnej skupinky vedľajších postáv. Hlavní hrdinovia sú zobrazení sympaticky, svoju dávku romantiky i vášne ponúkajú nenásilne aj nekomplikovane. Príbehu to jednoducho pristane.

si-

= = = = = = = = = = = 

Přitažlivost Stephanie Laurens

Sebastianův mladší bratr Michael nemusí shánět nevěstu, protože on titul nezdědí, a tak se může jen bavit ve společnosti a jezdit na hony. Ale i zábava ho časem znudí, a když se dozví o bratrově snaze odhalit spiknutí proti královně a Anglii, rozhodne se mu pomáhat.

Michael se snaží vystopovat posly, kteří zásilku střelného prachu převezli z Kentu do Londýna. Ukáže se, že jedinou informaci mu může poskytnout líbezná slečna Cleome Hendonová, která navzdory svému mládí pevnou rukou řídí rodinnou přepravní firmu... (Baronet, 2018)

= = = = = = = = = = = 

Hrozba  Stephanie Laurens

Lord Drake Varisey, markýz z Winchelsea, nejstarší syn a dědic vévody z Wolverstone, se usilovně snaží pomoci vládě i své vlasti, které hrozí teroristický útok a puč. Vítá každou pomocnou ruku, ale proč mu tu svoji nepřetržitě vnucuje lady Louise Cynsterová, známá coby lady Divoška? Vysvětlení je prosté - Louisa totiž Drakea už řadu let miluje a teď, v sedmadvaceti, má už čekání po krk. Rozhodne se Drakeovi dokázat, že si ho zaslouží a že - pokud se Drake bude hodně snažit - on si zaslouží ji.

Drake proti své vůli musí uznat, že Louise je pro jeho pátrání neocenitelným spojencem a pomocníkem, a během nebezpečných akcí se oba odvážlivci vzájemně poznávají a sbližují. Drake sám sobě zpočátku nalhává, že mu jde jen o Louisino bezpečí, ale postupně v něm sílí stejně žhavá vášeň, jaká v ní doutná už po léta. Oba mladí lidé postupně ztrácejí vzájemný ostych a zábrany, ale musejí lásku aspoň prozatím potlačit. Mají totiž stále méně času na odvrácení hrozby, jež může otřást základy celého království. Drake i lady Divoška nasadí vlastní život a s vypětím všech sil nakonec protistátní spiknutí odhalí, dopadnou zločince a mohou se ze své lásky těšit v klidu a bezpečí. (Baronet, 2019)

______________________________________________________

 www.stephanielaurens.com/