Dani Pettrey

Chesepake Valor Series

Dani Pettrey

818440.jpgStudený výstrel Dani Pettrey

Griffin McCray a jeho traja najlepší priatelia si celý život naplánovali už na univerzite. Griffin a Luke Gallagher sa pridajú k baltimorskej polícii, Declan Grey sa stane riaditeľom FBI a Parker Mitchel kriminalistickým technikom. Ale tesne pred promóciou Luke zmizne a ich svet sa zrúti a priateľstvo rozpadne.
V súčasnosti už Griffin nepracuje na polícii a svojich priateľov dávno opustil. Stal sa strážcom parku v Gettysburgu a snaží sa zabudnúť na starý prípad, keď ako ostreľovač zásahovej jednotky spravil chybu. Jeho pokojný život naruší nález kostry blízko Little Round Topu, a nie sú to ostatky z obdobia Občianskej vojny.
Griffin sa chce prípadu rýchlo zbaviť, ale očarujúca forenzná antropologička Finley Scottová nájde dôkazy, že vrahom je elitný ostreľovač. A keď prípad prevezme agent FBI Declan Grey, stretne sa minulosť s prítomnosťou. Griffin si uvedomí, že zhubnej špirále zločinu, nebezpečenstva a vraždy sa vyhne len vtedy, keď sa vysporiada s najtemnejšími morami svojho života.
(i527.net, 2018)

Ω Ω Ω Ω Ω Ω

Keď strážca gettysburgského parku Griffin McCray pri nočnej službe prehľadáva archeologické nálezisko kvôli vykrádačom hrobov, neočakávane naďabí na telo, ktoré rozhodne nepatrí dávnej minulosti. Privolaná forenzná antropologička Finley Scottová, ktorá zastrešuje historický projekt, iba potvrdí to, čo je bývalému policajtovi na prvý pohľad jasné. Niekto na nálezisku v jeho jurisdikcii maskuje vraždu.

Tu niekde sa začína bližšia spolupráca dvoch hlavných hrdinov románu, ktorí sa poznajú už nejaký čas, pociťujú aj isté sympatie, no obaja majú osobné dôvody chrániť si súkromie i city. Obom je jasné, že majú dočinenia s dôkazmi, poukazujúcimi na vraždu. Finleyina prirodzená zvedavosť, cit pre spravodlivosť a Griffov policajný inštinkt im nedovolia veci nechať len tak alebo na niekoho iného. Problémy však nastávajú už pri prvých pokusoch o identifikáciu obete. Pri odhaľovaní pravdy sa do prípadu zapájajú ich známi a priatelia. Medzi nimi nechýbajú Griffinovi bývalí kolegovia – agent FBI Declan Grey a technik Parker Mitchell. Súčinný pri vyšetrovaní záhady mŕtvej neznámej nie je iba Luke Gallagher, dlho nezvestný člen kedysi nerozlučnej štvorice priateľov, ktorí sa poznali už od školských liet. A tak sa vracia minulosť a hriechy, ktoré tento tím rozdelili.

Jednotlivé kroky pátrania sleduje ktosi neznámy. Griff ako bývalý ostreľovač rozozná nebezpečenstvo v podobe niekoho z „brandže“. Cieľom zabijaka môže byť hocikto z vyšetrovateľov, no Griff si vďaka tomu konečne prizná, že mu záleží zvlášť na Finley, hoci sa citovej angažovanosti dlho vyhýbal. Príčinou je zbabraný prípad, ktorý ho prinútil o sebe pochybovať a následne opustiť rady polície. Teraz je však nútený spolupracovať s ľuďmi, ktorí mu boli kedysi blízki. Najčitateľnejšie napätie vládne medzi ním a Parkerom Mitchellom. Ich nezhody ovplyvňujú celkovú atmosféru v skoro ideálne sa dopĺňajúcom kamarátskom tíme, kde nechýba Parkerova asistentka a zároveň fotografka Avery, či Lukeova priateľka Kate, označovaná ako počítačový guru.

Napriek niečej snahe zabrániť zisteniu identity nájdenej mŕtvej ženy, Finley sa podarí potvrdiť, že ide o Marley Trentovú. V tomto prípade však nie je jedinou obeťou. Pátranie privedie tím na stopu Marleyinej spolupracovníčky Tanner Shawovej, ktorá vnesie do prípadu nové svetlo. Za zdanlivo jednoduchou záhadou sa skrýva spleť intríg, vedúcich do vôd oveľa hlbších, ako by si na začiatku mohli Griff a Finley myslieť. Spájajú sa s politickým vplyvom veľvyslanca USA v Kambodži Pereru, a tak nie je náhodou, že sú všetky ich kroky pod drobnohľadom v snahe o zmarenie akýchkoľvek výsledkov. Zavraždená Marley Trentová ako zamestnankyňa dobročinnej organizácie získavala dôkazy o zneužívaní politického vplyvu v spojení so sexturizmom v Kambodži, ale jej smrťou nešlo iba o zahladenie prípadného medzinárodného škandálu. Napriek v istom zmysle boju s veternými mlynmi ľudská i profesionálna angažovanosť núti zúčastnených dosiahnuť spravodlivosť. Na scéne sa navyše objavuje meno Peter Kovac, ktoré zamieša kartami a totožnosť vraha a motív jeho skutočných úmyslov zrazu prestávajú byť také jasné.

Počas Finleyinej a Griffinovej spolupráce sa prehlbuje aj ich vzájomné spoznávanie pováh a minulých bolestí, ktoré pretrvávajú. Finley sa niekoľkokrát ocitá v nebezpečenstve a Griff cíti povinnosť ju chrániť. Vedomie, že im na sebe záleží, im pomáha vyrovnať sa s tým, čo jeden pred druhým ukrývajú. Pre Finley je to traumatizujúca skúsenosť, keď sama bola obeťou zločinu. Griffin čelí dôsledkom niekdajšieho profesionálneho zlyhania a pocitu viny, navyše ho stresujú nevyrovnané účty s Parkerom Mitchellom, ktorého zamilovanosť do Griffovej sestry mala tragický dopad.

Príbeh Studený výstrel nie je čistokrvnou detektívkou, ale romancou s krimi zápletkou. Autorka dala priestor okrem hlavných hrdinov aj množstvu vedľajších postáv. Kamarátsky tím, v ktorom majú zastúpenie všetky kľúčové elementy modernej policajnej práce od odborníkov na analýzu stôp až po počítačového experta, zvláda úlohu nájsť vinníka na pár nepríjemností bez väčších patálií. Nanešťastie mi to vyznievalo ako obohraté CSI seriálové klišé. Postavy ma až tak neohúrili, ale sú podané sympaticky, hoci podobný prototyp nájdete všade inde. Štýl Dani Pettrey je strohý a skratkovitý, postavený prevažne na dialógoch s minimom opisov či charakteristík, čo nemusí byť chyba, ak z toho autor dokáže vydolovať hĺbku. Tu mi ten dojem príbeh celkom neponúkol. Akoby šlo iba o prepis filmového scenára. V texte sa objavujú kresťanské prvky, no napriek všetkej snahe mi nepripadali kompaktné s ostatným textom. Román nie je mrazivý, od thrilleru má ďaleko, ako vyplnenie oddychového času sa preto hodí. Druhá časť série má mnoho priestoru na to, aby mohla túto nastavenú latku prekonať.

si-

heartheartheart

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.