Choď na obsah Choď na menu
 


Kristi Ann Hunter

 

The Hawthorne House Series Kristi Ann Hunter

 

slachticka_rosada_obalka_l.jpg

Šľachtická rošáda Kristi Ann Hunterová

Lady Miranda Hawthorne je lady, ako sa patrí, hoci v kútiku duše by veľmi chcela byť odvážna a bezstarostná. Vo svojich dvadsiatich rokoch je v očiach spoločnosti už beznádejnou starou dievkou. Svoje najvnútornejšie pocity nevylieva do denníka, ale píše listy starému priateľovi svojho brata – vojvodovi, ktorého nikdy nestretla, len o ňom počula, a nemá v úmysle mu ich nikdy poslať. Medzitým sa spriatelí s Marlowom, bratovým novým komorníkom, a aj keď sa túži oslobodiť od obmedzení svojho postavenia, zaľúbiť sa do sluhu sa je aj pre ňu príliš veľkou vzburou. 

Keď Marlow jeden z listov náhodou objaví a pošle ho nič netušiacemu vojvodovi, Miranda je zdesená. Vojvoda ju však prekvapí – list jej vráti a zdôverí sa jej s vlastnými pocitmi. A zrodí sa ich vzťah na diaľku. Neistota prameniaca z doterajšieho nedostatku nápadníkov sa zmení na zmätok z rastúcich pocitov k dvom mužom – k jednému, ktorého nikdy nestretla, a k druhému, na ktorého sa môže spoľahnúť, ale ktorého správanie je čoraz zvláštnejšie. Keď sú však v ohrození štátne tajomstvá, do ktorých je zapletený aj Marlow, jedna vec je Mirande jasná: vôbec jej nie je jedno, ako sa to skončí s Hawthornovcami a s tými, na ktorých jej rodine záleží.  (i527.net, 2017)

≈ ≈ ≈

Aj napriek tomu, že lady Mirande Hawthornovej matka odmalička prízvukovala pravidlá, čo dáma v jej postavení smie a čo nie, akosi nezapadá do žiadnej škatuľky. I keď sa snaží zachovať za každých okolností ako pravá lady a budúca manželka nejakého významného šľachtica, úspech sa nie a nie dostaviť. Takže teraz stojí pred úlohou byť svedkom debutu v spoločnosti svojej mladšej sestry Georginy a každý krok k tomuto cieľu jej pripomína, že je pomaly ale isto odsúvaná do pozície starej dievky bez vyhliadok na vlastné manželstvo. Nie žeby Miranda mala núdzu o nápadníkov, odmieta však pomyslenie na to, že by sa mala stať iba stupienkom k majetku, ktorý dostane venom. Pod zdanlivou uhladenosťou, hodvábom a čipkami ukrýva Miranda temperamentnú povahu, túži nebyť prehliadaná a sníva o niekom, kto by rozumel jej pocitom, kto by rozumel jej. To je práve ten dôvod, ktorý ju privedie na myšlienku vylievať si srdce na papier. Písanie listov vojvodovi Marshingtonovi alias Marshovi jej ponúka slobodu na vyjadrenie svojich skutočných myšlienok. Listov, ktoré píše na modrý papier celé roky, má Miranda plný kufor a ani jeden neodoslala. Až... až do chvíle, keď sa vďaka jej nepozornosti jeden z nich dostane do rúk bratovmu novému komorníkovi Marlowovi a ten spraví to, čo sa od neho očakáva. Postará sa o poštu. V tej chvíli sa Mirande Hawthornovej zmení život o 180 stupňov.

Marlow pripadá Mirande zvláštny od prvého stretnutia, nielen preto, že je na komorníka príliš mladý. Všíma si blízky vzťah medzi ním a svojím bratom Griffithom a celkovo jej Marlowove správanie pripadá čudné. Všade naňho naráža, pohybuje sa po sídle Hawthornovcov ako duch, v ktorejkoľvek hodine a na všetkých možných miestach. Čo je však horšie, pozná Mirandine najväčšie tajomstvo. Stáva sa jej komplicom pri výmene korešpondencie s vojvodom Marshingtonom. Pre Mirandu je záhadou, prečo vojvoda na omyl s listom vôbec reagoval, keď na celé roky zmizol zo spoločnosti a všetci ho považujú za strateného či dokonca nezvestného. Vďaka listom ho považuje za priateľa, ktorému sa zveruje s vecami, aké by ináč nevyslovila. Nie je ale jediný, s kým prekračuje medze slušnosti, ktoré do nej matka vštepovala pri každej príležitosti, a ktoré jej neustále opätovne pripomína. Prekračuje hranice aj s Marlowom. Cíti sa pri ňom dobre a akosi zabúda, že je iba komorníkom...

Marlow rozhodne nie je obyčajný sluha. Pri jeho konfrontáciách s lady Mirandou si autorka pomohla cielene aranžovaným humorom, ktorý funguje vo všetkých situáciách, do ktorých ich vmanévrovala. Azda nebude veľkým sklamaním, keď odhalím, že Marlow je falošná identita vládneho špióna, ktorý hľadá zdroj organizovaného sprisahania spojeného s francúzskymi snahami napoleonskej vojny. Nie je ním nikto iný ako agent ministerstva Ryland Marshington. Plní tajnú úlohu a chystá sa odhaliť zradcov, no očarenie sestrou najlepšieho priateľa mu v tom veľmi nepomáha. Netrvá dlho a dostane sa do problémov, sprisahanci mu pripravia krušné chvíle, no náhodná, nečakaná Mirandina zaangažovanosť mu zachráni kožu. Aj keď Ryland obdivuje jej odvahu a spoznáva ju zo stránky, ktorú asi nikto z jej rodiny nepozná, nedovolí si príliš sa s ňou zblížiť a dbá na to, aby neodhalila, kým v skutočnosti je. Sústredenie na úlohu je v jej blízkosti stále ťažšie, no vie, že ju nemôže ohroziť. Aj keď im blízkosť nebezpečenstva ponúkne cestu k preklenutiu spoločenských hradieb, vyjadrenie svojich citov si Ryland Marshington necháva na dobu, keď znova spoločensky vzkriesi strateného vojvodu.

Na priznanie pred Mirandou mu neostáva čas aj vďaka tomu, že mu sprisahanci o fúz uniknú a on musí presťahovať svoje aktivity do Londýna. Sklamaná Miranda nechápe, prečo Marlow zo dňa na deň zmizol a prečo sa jej brat Griffith k tomu stavia tak pokojne. Chápe však nereálnosť svojho očarenia bratovým komorníkom a hoci jej chýba, čas jej vypĺňa organizovanie sestrinho vstupu do spoločnosti a presťahovanie rodiny do Londýna. Nová spoločenská sezóna uvrhne Mirandu do súkolia povinností a do konfrontácie so svojím doterajším neúspechom na poli lovenia manželov. Navyše všetci hovoria iba o jednom... o návrate vojvodu Marshingtona.

Miranda sa chystá na stretnutie, ktoré môže znamenať zvrat v jej budúcnosti rovnako ako jej fiasko. Rozhodne však nemôže byť pripravená na to, že muž, ktorému v listoch pootvorila dvierka do svojej duše, bude mať tú istú tvár ako bratov komorník Marlow. Opätovné stretnutie Mirandy a Rylanda prináša do príbehu druhý dych. Nejde len o to, že Marsh má čo vysvetľovať, ale musí získať Mirandine odpustenie a náklonnosť, pretože sa jej hodlá dvoriť so všetkým, čo k tomu patrí. Aby to nemal komplikované iba od dotknutej ženy, ktorá sa cíti zranená jeho klamstvom, alebo jej ochraniteľskými bratmi, má Ryland pred sebou ešte stále neuzavretý prípad. Tomu musí venovať pozornosť najskôr hlavne preto, lebo nebezpečenstvo sa priblížilo aj k jeho priateľom a k žene, na ktorej mu záleží.

Pátranie po sprisahancoch rozhodne nehrá druhé husle, Miranda sa dokonca stáva jeho súčasťou. Jej zapojenie pôsobí prirodzene, čo sa autorke podarilo a to nielen v scénach, kde Ryland musí zachraňovať ženu svojho srdca. Navyše mu sekundujú svojrázni sluhovia, ktorých v špionážnych rokoch pozbieral počas svojich misií. Všetci majú v kontexte nezastupiteľné miesto. Hoci sa Ryland chystá zavesiť nebezpečnú kariéru na klinec, odhalením zradcov sa hrozba nevytratila. Vyzerá to, že je tu aj niekto iný, kto mu usiluje o život a nemieni vynechať ani Mirandu Hawthornovú.

Dej v románe je nabitý udalosťami a o nudných kapitolách sa nedá hovoriť ani zďaleka. Mirandine spoznávanie dvoch stránok toho istého muža je zasadené najprv do vidieckeho, neskôr do mestského prostredia. Venujú sa v podstate všetkým tým známym veciam, ako sú bežné rodinné konflikty či spoločenské udalosti, Kristi Ann Hunterovej sa však podarilo vtlačiť im príťažlivý rozmer a neopakovateľný vtip, nehovoriac o romantickej linke medzi hlavnými hrdinami. Je milé sledovať, ako sa Miranda konečne bez zábran pri Rylandovi stáva ženou, ktorou v skutočnosti je. Nie je ťažké obľúbiť si celý rad postáv, hlavných aj tých, čo ich v príbehu sprevádzajú a dopĺňajú. Z môjho pohľadu sa vydarila aj dobrodružná časť, ktorá ponúkla priestor pre množstvo zimomrivých i zábavných scén. Možno prinesú prekvapenie a možno nie, no aj tak mi pri záverečnej strane bolo ľúto, že je koniec, že sa so všetkým a všetkými lúčim. V knihe je toho mnoho, čo by si zaslúžilo chváliť. Hunterová je dobrou rozprávačkou. Uspokojené čitateľské bunky mi dovolili s ľahkosťou prehliadnuť, že na stranách knihy zašarapatil prekladateľský aj tlačiarenský škriatok. Aj napriek tejto malej nedokonalosti, ktorú vydavateľstvo neustrážilo, pri výbere Šľachtickej rošády do edície gratulujem. (pozn. Dúfam, že vydavateľstvo preloží aj ďalšie pokračovania a napraví skutočnosť, že začalo sériu druhou časťou.)

si-

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

elegantna-pretvarka.jpg

Elegantná pretvárka 

Kristi Ann Hunterová

Lady Georgína Hawthornová bola odjakživa rozhodnutá, že sa dobre vydá. Po rokoch neúnavného a podrobného plánovania svojej debutantskej sezóny je pripravená zožať bezkonkurenčný úspech a vybrať si spomedzi vhodných džentlmenov toho pravého.

Colin McCrae je bohatý muž s nespočetnými obchodnými kontaktmi, no bez titulu. Napriek mnohým pozvánkam, ktoré dostáva, sa nikde necíti byť prijatý. V budúcnosti sa plánuje oženiť, no iste nie za povrchnú ženu, akou je Lady Georgína, ktorá nehľadí ďalej ako na výzor a spoločenské postavenie človeka.

Georgína však pod dokonalou fasádou skrýva nemilé tajomstvo, ktoré je tým skutočným dôvodom jej honby za skvelým spoločenským postavením. Colin teraz nemá ďaleko odhaliť to, čo chce ona udržať za každú cenu v tajnosti. A hoci sú obaja odhodlaní vyhnúť sa jeden druhému, ich vzájomná príťažlivosť spôsobuje, že sa budú musieť rozhodnúť, či je ich honba za snom hodna obetí, ktoré ich bude stáť. (i527.net, 2017)

≈ ≈ ≈ 

Georgina Hawthornová je presne ten typ mladej lady, ktorá zapadá do šľachtických salónov a plesových sál ako koliesko, bez ktorého by nefungovali. Nie je za tým iba prirodzená atraktívnosť mladej ženy, ale hlavne dôsledne a do detailov pripravená taktika. Vďaka nej Georgina krok po kroku napĺňa svoje ambície skončiť v manželstve s čo najdokonalejším a najvplyvnejším mužom. Georgina si nastavila latku vysoko. Nič menšie ako vojvoda jej nevyhovuje. Udáva tón v móde i popularite súčasnej sezóny a o pozornosť mužov nemá núdzu. Väčšina z nich v nej vidí krásnu a dokonalú reprezentantku titulu a spoločenského postavenia. Ľahko preto privrú oči nad jej maniermi povrchnej, manipulátorskej a v podstate rozmaznanej slečny.

Táto Georginina podoba sa nepáči Colinovi McCraeovi, ktorý sa s ňou zoznámi vďaka vojvodovi Marshingtonovi a bratom Hawthornovcom. Vojvoda Ryland Marshington sa totiž objavil v zornom uhle lady Georginy a je dokonca na vrchole jej zoznamu najideálnejších kandidátov na manžela. Signály, že Ryland má záujem o jej sestru Mirandu, si Georgina nevšíma, a tak ju Colin pomaly postrkuje k tomu, aby otvorila oči a nezmarila šťastie dvoch zaľúbencov. Georgine sa prestáva páčiť, že na pána McCraea naráža čoraz častejšie. A čo je horšie, stáva sa hlasom jej svedomia.

Colin McCrae sa pohybuje na okraji vyššej spoločnosti, bohatý obchodník, správca financií a investícií nejedného šľachtica, medzi nich však nepatrí. Najprv pozoruje Geoginine snahy skončiť do konca sezóny zasnúbená len z diaľky, pomaly sa vďaka rôznym náhodám stáva ich priamym účastníkom. Ako prvý odhalí jej masku a pretvárku. Keď sa vďaka pozvaniu do domu Hawthornovcov stane svedkom príčiny Georgininho správania, mení svoj názor na to, ako pôsobí navonok. Iba on pozná dve Georginy a jej tajomstvo ich spája a v istom zmysle zbližuje. Zbližuje ich aj dobrodružstvo, ktoré prežijú, keď zachraňujú česť Georgininej kamarátky lady Jane, ktorá sa pokúša o útek s nevhodným nápadníkom.

Colin nabáda Georginu k úprimnosti pred rodinou i pred sebou. Aby upustila od falošnej predstavy, že ju pred neschopnosťou čítať a písať ochráni postavenie budúceho manžela. Georgina je konfrontovaná s postojom k inakosti uprostred pokryteckej smotánky v podobe vzťahu s priateľkou Laviniou, ktorá sa zajakáva. Chvíľu trvá, kým si Georgina uvedomí, že prepadla vďaka pretvárke rovnakému pokrytectvu, čím od seba odháňa všetkých svojich najbližších, vrátane rodiny. Colin McCrae jej nastavuje povestné zrkadlo. Sám však má nevyriešené dávne účty, ktoré mu zaťažujú svedomie. Ide hlavne o vzťah k otcovi, ktorému nedokáže odpustiť, že vďaka hazardu takmer pripravil rodinu o majetok. Minulosť sa k nemu vracia a Colin stojí pred dilemou, ktorá ho volá domov do Škótska, kde ho v Glasgowe čaká potenciálna nevesta a možnosť konečne sa usadiť.

Prvá polovica románu sa odohráva viac uprostred spoločenských udalostí, pod taktovkou Georgininho umenia získavať si priazeň nápadníkov. Len ťažko sa v spojení s touto postavou dostavujú sympatie. Ide samozrejme o autorský zámer, Georginina zmena je pomalá a postupná. V ukrývanom boji s dyslexiou jej pomáha oddaná komorná Harriette a neskôr aj Colin. Pod vplyvom vzájomných citov Georgina pochopí svoje chyby, Colin však chce pravú Georginu Hawthornovú. Pre ňu je ťažké odhodiť všetky svoje dlhročné masky. Obaja vedia, že spoločensky sa k sebe nehodia. Georgina sa chytá poslednej záchrany v povzbudení dvorenia sa grófa Ashcomba. Colinovou poslednou nádejou je návrat domov, no predtým ešte musí naposledy zachrániť Georginu pred nebezpečným rozhodnutím. Georginu Hawthornovú čaká neľahká cesta k opätovnému nájdeniu samej seba, urovnaniu vzťahov so súrodencami a k tomu, aby si nepribuchla dvere do Colinovho srdca.

Autorka vsadila na pokojnejší priebeh udalostí, viac kontrastu medzi vnútorným a vonkajším svetom postáv, odkazy na kresťanské zásady. Dôraz kladie na rodinné vzťahy, objavujú sa tu postavy ako napr. Ryland a Miranda z predchádzajúcej časti ságy a sú aktívnou súčasťou diania. Dej tohto románu sa v istom momente odvíja paralelne so Šľachtickou rošádou a nanešťastie pre tých, ktorí ju nečítali, vyznejú isté informácie do prázdna. Otázniky ostávajú aj nad dvojicou Raebourneovcov, ktorých príbeh vydavateľstvo akosi preskočilo. V tomto bode mi nedá nespomenúť ani fakt, že by zodpovední ľudia vo vydavateľstve mali profesionálnejšie pristupovať ku konečnej úprave, pretože chyby a preklepy ponechané v texte narúšajú dojem z čítania.

Oproti prvému príbehu Elegantná pretvárka nepôsobí tak dynamicky a zábavne. Myslím, že práve úvodné sympatie/nesympatie s hlavnou hrdinkou budú určujúcim faktorom konečného verdiktu nad knihou. Georgine sa ale oplatí dať šancu a tie prvé kapitoly to spolu s ňou pretrpieť. Colinova prítomnosť je pre jej život tou správnou ingredienciou. Na to, koľko strán autorka venovala opisu večierkov a posedení v salónoch, si hrdinovia zaslúžili trochu viac priestoru na happyend, no dávku romantiky určuje Hunterová. Kniha sa dá nazvať „salónnou“ a oddychovou, je ideálna do dažďa alebo po náročnom dni na vypnutie stresov okolitého sveta.

si-

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

nezvycajne-manzelstvo.jpgNezvyčajné manželstvo 

Kristi Ann Hunterová

Lord Trent Hawthorne je mladším bratom vojvodu z Rivertonu. Má svoj majetok a celkom presne nevie, čo vlastne v živote chce. Plánuje tiež, že jedného dňa sa zaľúbi do ženy, ktorú si vyberie. Ale jeho zmysel pre česť ho privedie k tomu, že sa ožení so ženou, ktorú takmer nepozná. Sen o milujúcom manželstve, aké mali jeho rodičia, je stratený. 
Život lady Adelaide Bellovej bol ľahší, keď sa skrývala v tieni svojej sestry. Nikdy si nemyslela, že sa vydá z rozumu a to ešte skôr, ako sa predstaví v spoločnosti. 
Nič nejde tak, ako si Trent a Adelaide predstavovali. Dokáže toto manželstvo prežiť ich prešľapy a tlak londýnskej spoločnosti? Prerastie ich vzťah do skutočného spojenia mysle a srdca? 
(i527.net, 2018)

≈ ≈ ≈

Trent Hawthorne a Adelaide Bellová sa ocitnú v nečakanom a neplánovanom manželstve kvôli jednej spoločne strávenej noci v polorozpadnutej budove, kde zhodou nepriaznivých okolností uviazli. Trent cítiaci silnú zodpovednosť sa s druhou dcérou lady Cramptonovej, susedky vojvodu z Rivertonu ožení, hoci si vo vzťahu k svojmu budúcemu manželstvu plánoval čosi celkom iné. Ani Adelaide neplánovala taký prekvapivý vstup do manželstva. Napriek tomu v ňom uviazne. A tak sa okrem cudzinca, za ktorého sa vydala, bude musieť vysporiadať s podivne fungujúcou domácnosťou i s vlastným vstupom do spoločnosti a nakoniec aj s požiadavkami svojej nepríjemnej matky, ktorej nikdy nedokázala odporovať.

Už úvod tejto knihy je na romance trochu nezvyčajný. A táto jeho nezvyčajnosť v podobe prízvukovaného nechceného vstupu do manželského zväzku dvoch cudzincov predznamenáva smerovanie celého príbehu. Opakované pripomínanie nepripravenosti na toto manželstvo núti čitateľa k trpezlivosti. Rovnako ako neschopnosť povedať si navzájom, čo obaja hlavní hrdinovia potrebujú. A to nielen v ich vzájomnom vzťahu, ale aj vo fungovaní domácnosti. Okrem toho, že Adelaide zisťuje, že sa v manželovom dome vyzná menej než všetky ostatné ženy z jeho rodiny, vyhľadáva v knižnici zvláštne knihy s ešte zvláštnejším obsahom, o ktorom by Trenta informovala a zabezpečila tak, aby rozhovor medzi nimi neviazol. Napriek tejto snahe sa však rozhovor často nijako nerozprúdi, a tak sa všetko podstatné a aj všetko, čo by dej konečne kamsi posunulo, deje len v ich mysliach a vzťah viazne ďalej. Ani jeden z nich netuší, čo si môže dovoliť. Ich spolužitie spočiatku ovplyvňuje neistota skrývaná pod uhladenosť a zdvorilosť, ktoré však často viaznu na mŕtvom bode a zanikajú v tichu. Toto fungovanie nakoniec preruší Trentov pokus o čosi, čo by malo dať ich manželstvu nejaké smerovanie rátajúce s tým, že sa najskôr spoznajú a on začne svojej manželke dvoriť. Zdiaľky. Pretože z domu, kde spolu bývajú, sa odsťahuje k bratovi (často hľadá radu práve uňho). Následky tohto rozhodnutia na seba však nenechajú čakať dlho.

Adelaidina nemohúcnosť sa prejavuje najmä vo vzťahu k rodine – matke a sestre. Nikdy sa nevymanila z postavenia druhej, prehliadanej dcéry, ktorá si nezaslúži pozornosť. Je potrebná len vtedy, keď treba zaskočiť ako tanečný partner pre oslnivú sestru na hodinách tanca, alebo doplniť pri stole párny počet stolovníkov. Lady Cramptonová nikdy Adelaidu nepovažovala za hodnú pozornosti. Získava ju po vydaji len preto, že sa vďaka manželstvu dostala do rodinného zväzku s vojvodom z Rivertonu a mohla by sestre Helene pomôcť stúpnuť na spoločenskom rebríčku. Napriek všetkému aj toto manželstvo považuje Adelaidina matka za jej zlyhanie. Najskôr preto, že to bola ona, kto nechal dcéru bez pomoci v rozpadnutej stavbe mysliac si, že tam uviazla s vojvodom. Keď sa ukázalo, že strávila noc s jeho bratom Trentom, musela sa uspokojiť so svadbou, ktorú neplánovala. Ale mienila aj túto dcérinu pozíciu využiť. Neskôr jej dávala za vinu aj to, že sa Trent rozhodol odísť z domu a dvoriť sa jej ako slobodnej žene. Skutočnosť, že s ňou manžel nebýva, chápe ako signál, aby rozohrala svoje intrigy a Adelaide podhodila lordovi Givendaleovi.

Štítom voči matke sa Adelaide stáva Trentova rodina, ktorá lipne na manželských zväzkoch uzavretých z lásky. A prijme Adelaide do svojho kruhu napriek prekvapivosti narýchlo uzavretého manželstva. Trent totiž lady Cramptonovú považuje za intrigánku a nemá ju rád. Dokonca sa spočiatku obáva, či Adelaide nezdedila jej povahové rysy. Veľmi skoro však pochopí, že sa jej dcéra akosi nevie postaviť a aj vďaka nemu nakoniec Adelaide svoju odvahu odmietnuť matkin nátlak nájde. Všetci, najmä Hawthornovské ženy, sa snažia zmierniť dopad Trentovho rozhodnutia dvoriť svojej manželke, akoby boli stále slobodní.

Príchod do Londýna a Trentov plán si nevyhnutne vyžiada Adelaidinu účasť na spoločenskom živote. Čitateľ sa tak musí prelúskať cez množstvo akcií, na ktorých ju sprevádza nová rodina. Množstvo náznakov, že to či ono by mohlo Adelaide uškodiť, mi popravde nedávalo veľmi zmysel. Ale nemusím rozumieť všetkým kľučkám snažiacim sa o jej diskreditáciu či zosmiešnenie. Napriek tomu som mala pocit, že mi medzi riadkami čosi uniklo. Trentova rodina dáva lady Cramptonovej s noblesou najavo, že vidí jej úmysly a údery jej aj za Adelaide vracia.

Asi najviac mi vadil Trentov postoj. Hoci sa snažil neplánované manželstvo prijať ako rozhodnutie vyššej moci a chcel sa naučiť Adelaide milovať, väčšinu knihy sa mu len darí tápať vo vlastných myšlienkach a neistote. A je to on, pri kom celý vzťah viac stagnuje. Hoci chápem autorkin zámer prezentovať jeho postoj k tomuto zväzku ako k hodnote. Trent napr. vôbec neuvažuje o tom, že by Adelaide opustil, naopak chce ju ochraňovať a starať sa o ňu, lebo manželstvo je preňho zväzok na celý život. Napriek všetkému sa dlho za svoje manželstvo nevie postaviť. Keď sa konečne zdá, že sa veci pohnú správnym smerom, príde prvá spoločná noc, a tá vďaka ich neskúsenosti vrhne ich vzťah znova o dva míľové kroky späť. Obaja si myslia, že zlyhali a sklamali a to ich manželstvu znova neprospieva. Mala som pocit, že dej sa začal uberať tým správnym smerom až v poslednej tretine.

Adelaide sa vždy podarí niečo pokrčiť, zašpiniť, zabudnúť a Trent mal tie obdivuhodné chybičky na jej výzore rád. Ona sa to však s pomocou jeho matky snaží zmeniť, aby z nej bola reprezentatívna manželka. Chce sa zbaviť drobných nedbanlivostí a prispôsobiť sa tomu, čo má jej manžel rád. Trentovi trvá takmer do záveru knihy, aby ju uistil o tom, že to nie je potrebné, lebo to je práve to, čo ju charakterizuje a čo na nej nechce meniť. Na druhej strane je tu spor s Givendaleom, ktorý sa snaží o Adelaidinu pozornosť. A nie, zjavne nie je odpoveď, ktorú mieni prijať. Nevyslovené narážky na Trentovo manželstvo vyvrcholia verejným pästným súbojom. Otázka, kto viac ublížil jeho manželstvu, však ostáva visieť v jeho mysli. Lebo to možno bolo jeho rozhodnutie správať sa, akoby ženatý nebol. Lebo dlho neprevzal svoju zodpovednosť. Napriek modrinám vyhral, ale komu vlastne patrí Adelaidina náklonnosť a srdce?

Toto je to príbeh, v ktorom hrdinovia nevzdychajú od okamžitej lásky, len čo sa zbadajú. Táto láska sa rodí medzi ľuďmi, ktorí sa vôbec nepoznajú, no uviazli v manželstve, v ktorom budú musieť nejako spolu vychádzať a najmä pustiť toto druhého do svojho súkromia bez pocitu ohrozenia a urazenosti. Toto vzájomné spoznávanie nie je jednoduché ani rýchle. Komu takýto koncept príbehu nevadí, môže si užiť príjemné čítanie. Moje hodnotenie vychádza z pocitu, že pre mňa kniha získala ten správny dych až v poslednej tretine.

Zaujala ma postava Trentovho brata, vojvodu Griffitha, ktorý má rád poriadok, logiku a kontrolu nad všetkým. Na jeho príbeh som zvlášť zvedavá. Mimochodom, naozaj mi v tomto čítaní chýbali súvislosti s príbehom Anthonyho, markíza Raebourna a Amelie Stalwoodovej, ktorý vydavateľstvo preskočilo, no dúfam, že ho plánuje vydať ako dodatok k sérii.

-sa

 

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________________________________________________

 www.kristiannhunter.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.