Choď na obsah Choď na menu
 


Mary Balogh-4.strana

< strana 12,3

 

 Georgian Series

Heartless - Lucas Kendrick & Anna Marlowe

                 - v slovenčine Láska bez citu (Slovenský spisovateľ, 2017)

Silent Melody - Ashley Kendrick & Emily Marlowe

***************************************

lbezc.jpgLáska bez citu Mary Balogh

Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám a miláčikom vyššej spoločnosti. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka – stal sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Hoci sa netúži s nikým zblížiť, musí sa ujať zodpovednosti za mladších súrodencov, postarať sa o rodinný majetok aj o dediča. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú... (Slovenský spisovateľ, 2017)

***********

Hoci má lady Anna Marlowová vek na svoju prvú londýnsku sezónu dávno za sebou, nechá sa prehovoriť tetou, lady Sternovou, aby sprevádzala v hlavnom meste mladšiu sestru Agnes a dopriala jej lepšie vyhliadky na budúcnosť. Anna je starostlivý typ, statočne nesúci na pleciach údel celej rodiny a zodpovednosť za každého jej člena, aj keď táto úloha prináleží bratovi Victorovi. Sama už nedúfa v nejaké vyhliadky na zmenu v živote, napriek tomu sa rozhodne si svoj pobyt v Londýne užiť so všetkými jeho lákadlami. Netuší, že dobroprajná teta sa v spojení so svojím priateľom a milencom v jednej osobe, lordom Quinnom, zahrá na dohadzovačku. Cieľom dobre mienených intríg je Quinnov synovec Lucas Kendrick.

Kendrick sa vracia z Paríža iba z jediného dôvodu, a tým je dedičská povinnosť. O titul vojvodu veľmi nestojí, ale rodinné záležitosti ho tlačia k rozhodnutiam. Obľúbil si život seladóna, miláčika parížskej smotánky. Navonok pôsobí veľmi nekonvenčne, ba až neviazane, borí všetky stereotypy, udáva štýl. Rozumiem dobovej móde, ale mať pred očami Lucasa v nablýskaných farebných kabátoch, v napudrovanej parochni, s falošným znamienkom na tvári ako najväčšiu londýnsku raritu a zároveň krásavca, no neviem... A tu začínajú moje peripetie s hlavnými postavami. Musím priznať, že mi nepadli do nôty a každá kapitola bola u mňa iba bezvýsledným hľadaním momentu, kedy sa ten dojem zlomí. Nestalo sa. Možno to má na svedomí nepresvedčivý Lucas, možno nepríťažlivo podané charaktery ostatných hrdinov, možno množstvo periférnych výjavov, ťažko povedať... Príbeh od nápadu dať Lucasa dokopy s Annou, cez prvé stretnutie, absolvovanie spoločenských udalostí až po svadbu podlieha knižným romantickým šablónam, neprekvapuje nápadom ani samotnou zápletkou. Dialógy sa v istých obmenách opakujú, sú predvídateľné a v tejto predvídateľnosti celého príbehu nie je šanca sa pomýliť.

Anna i Lucas dospejú k názoru, že ich zväzok je najlepším riešením životných situácií, v ktorých sa ocitli. Anna hľadá ochranu a únik pred minulosťou, Lucas robí to isté, hoci z iných dôvodov. Obaja majú tajomstvo, s ktorým do vzťahu vstupujú. Vzájomnú príťažlivosť ani jeden nepopiera, ale Lucas sa príliš často necháva počuť, že nemá srdce a nikto od neho nemôže čakať žiadne city. Potvrdzuje to aj jeho vzťah k matke a súrodencom. Je načase, aby dal veci do poriadku. Ukázal matke, že vojvodkyňou je teraz niekto iný, prinútil mladšieho brata Ashleyho prevziať za svoj bezstarostný život, vrátane dlhov, zodpovednosť, a odvrátil katastrofu, do ktorej sa ženie mladšia sestra Doris, bezhlavo zamilovaná do chudobného umelca.

Anna robí svojmu novému postaveniu vojvodkyne česť, ale skrývanie tajomstiev prináša aj ťažkosti a nepríjemnosti sa do navonok idylického fungovania manželstva vkradnú ako blesk. Jej najhoršie mory zosobňuje Lovatt Blaydon, muž, o ktorom si kedysi myslela, že zachráni ju i jej rodinu. Vstupuje na scénu ako striehnuci svedok jej nového života a vydierač. Kendrick sa musí postaviť čelom svojmu démonovi v podobe lady Henrietty, vdovy po zosnulom staršom bratovi Georgeovi. Láska k Henriette je samostatnou, tragickou kapitolou v Lucasovej mladosti, stojí za jeho dramatickým odchodom do zahraničia. Lucas odsúva nutnosť opätovného stretnutia, no okolnosti ho prinútia vrátiť sa na rodinné sídlo Bowden Abbey, kde je minulosť stále prítomná.

Prenesenie deja na vidiek stavia členov harndonovskej rodiny pred situácie, ktoré ich nútia vyjasniť si vzťahy. Na prvý pohľad všetko plynie pokojne. Anna sa má stať matkou, Kendrick, spravuje hospodárstvo, rodina je opäť pokope. Do Bowdenu prichádza aj Annina najmladšia sestra Emily, ktorá je hluchonemá. Aj jej prítomnosť autorka použila ako hybný prvok k ozrejmovaniu niektorých motívov. Nad manželstvom Anny a Lucasa však neplynie iba modrá bezoblačná vidiecka obloha. Henrietta k Lucasovi stále chová city a dúfa, že je to obojstranné, Anna čelí Blaydonovej prítomnosti, ktorý sa pod identitou plukovníka Henryho Lomaxa nasťahoval do susedstva Bowdenu. Viera v spoločnú budúcnosť s Annou ho prinúti vyhľadať priamo pod Harndonovou strechou zlomyseľného spojenca...

Ako sa dá čakať, narodenie dieťaťa otvára Lucasove uzavreté srdce, ale vedomie, že jeho vlastná žena pred ním niečo tají, narúša ich spolužitie. Lucas je odhodlaný prísť veci na kĺb,  no ani Anna sa nechce iba prizerať, ako jej nádej na šťastie môže uniknúť pomedzi prsty. Nechce byť iba obeťou. Dramatický záver s únosom a záchranou je nevyhnutným dôkazom toho, že láska Lucasa Kendricka rozhodne nie je bez citu...

MB do tohto románu vtesnala dosť udalostí, ktoré rozvlnia zdanlivo monotónne plynúci príbeh. Tendencia opakovať vo variáciách repliky, myšlienkové pochody postáv, opisy prežívania pocitov, riešenie maličkostí, ktoré sú dôležité aj nie sú, naťahuje kapitoly k počtu strán 336, čo bolo z môjho pohľadu trápenie. S poľutovaním preto musím mnohé označiť ako nudné. Keď si k tomu pridám aj vyššie spomínané zlyhanie pokusu „zosympatizovať“ si hlavné (aj vedľajšie) postavy, neostáva mi príliš pozitívny dojem. Jednoduchý mix typicky baloghovského know-how zo skoršieho spisovateľkinho obdobia nie je vyslovene päsťou do čitateľského oka. Kniha s osvedčeným menom na obale však nie je vždy zárukou 100% kvality. Táto kniha si ma nezískala, takže starším románom od tejto autorky sa budem dlho vyhýbať. 

si- 

 

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 The Westcott Series

1. Someone To Love (2016, Anna Snow/Anastasia Westcott & Avery Archer) – Krásna dedička  

2. Someone To Hold (2017, Camille Westcott & Joel Cunningham)

3. Someone To Wed (2017, Alexander Westcott & Wren Hayden)

4. Someone To Care (2018, Viola Kingsley & Marcel Lamarr)

5. Someone To Trust (2018, Elizabeth Overfield & Colin Handrich)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

9788022020497.jpg Krásna dedička Mary Balogh

 Prvý diel najnovšej série kráľovnej historickej romance. Humphrey Westcott, gróf Riverdale zanechal po sebe veľký majetok a jedno škandalózne tajomstvo, ktoré navždy zmenilo život jeho rodiny – vrátane dcéry, o ktorej nik netušil. Anna Snowová vyrastala v bathskom sirotinci a o svojej rodine nevedela celkom nič. Keď vyjde najavo, že nebohý gróf Riverdale bol jej legitímnym otcom, Annu väčšmi než náhle zbohatnutie poteší, že má súrodencov. Tí však nechcú mať s ňou nič spoločné, nestoja o to, aby sa s nimi podelila o dedičstvo. Jediný, kto sa o Annu zaujíma, je poručník nového grófa. Avery Archer, vojvoda Netherby, si celý život drží ľudí od tela, no teraz ho čosi núti, aby pomohol Anne pri prerode zo siroty na dámu. Keď hrozí, že londýnska smotánka a noví príbuzní Annu zničia, Avery zasiahne, aby ju ochránil, a zrazu zistí, že podľahol citom, ktoré tak dlho tajil… (Slovenský spisovateľ, 2018)

* * * * * * * * * *

 Nová séria od M. B. predstavuje oklamaných členov rodiny grófa Riverdalea. V zásade pokojný a nemeniaci sa stereotyp života učiteľky v sirotinci Anny Snowovej naruší jeden list. Prekvapivé pozvanie do Londýna prináša viac otázok, než si vo svojom živote doteraz položila. Tou najdôležitejšou je, či sa konečne dozvie, kto a prečo ju kedysi odložil do sirotinca a či na konci tejto cesty bude ktosi z jej rodiny. Príchod do Londýna zmení všetko, čo doteraz definovalo jej svet.

 Avery Archer sa stáva vďaka svojmu spojeniu s Wescottovou rodinou (skrz svoju nevlastnú matku) poručníkom grófovho syna. Nie je to úloha, z ktorej by bol nadšený. Keď sa tak deje, ani netuší, kam ho toto prijaté poručníctvo nasmeruje. Prvé stretnutie so slečnou Snowovou je zvláštne. Všetci členovia rodiny zídení v jednej miestnosti sú vystavení šoku, s ktorým sa každý vyrovnáva po svojom. Anna Snowová je jedinou legitímnou dcérou grófa Westcotta a jedinou dedičkou veľkého majetku. V tom malom priestore v jedinom okamihu prepukne množstvo emócií: od prekvapenia až po nenávisť. A rozvráti všetko, čomu všetci zúčastnení verili.

 Z Anny Snowovej sa stáva Anastasia Westcottová, z učiteľky v sirotinci vďačnej za každý obyčajný deň sa stáva senzácia Londýna. Žena, ktorá sa musí stotožniť s novým postavením a prijať všetko, čo sa okolo nej roztočí. Nie všetci členovia Westcottovej rodiny dokážu Annu chápať inak ako votrelca a dôvod náhlej hanby, ktorá ich zasiahla. Westcottova manželka Viola nenesie ľahko, že jej manžel viedol dvojaký život a žil v bigamii. Ľahko sa neprijíma ani vedomie, že z legitímnych detí sa zo sekundy na sekundu stávajú ľavobočkovia bez mena, majetku, dedičstva... vyhnanci a vydedenci, ktorí si môžu zachovať tvár len tak, že sa vzdajú všetkého, čo doteraz považovali za prirodzené a opustia Londýn. Viola so svojimi deťmi odchádza, bez toho, aby ktokoľvek z nich odpustil Anne osud, ktorý ich jej príchodom postihol.  

 Anna sa s novou situáciou rovnako nevyrovnáva ľahko. Nie je jednoduché zistiť, že ste niekto iný. Anna však nie je ženou, ktorá by sklonila hlavu. Sama potrebuje nájsť odpovede na mnohé otázky a rovnako nájsť to, čo spája Annu s Anastasiou. Napriek všetkému si ctí sama seba, nepokoruje sa a neponižuje. Novú skutočnosť prijme dôstojne a rozhodne sa jej čeliť. Hoci chce byť korektná, jej korektnosť sa na strane rodiny nestretáva s pochopením. Jej náhle objavenie v živote rodiny prijme najmä jej stará mama a otcova sestra, ktorá vie, že jej brat bol ničomník. Stará mama a tety si uvedomujú, že Annu budú musieť pripraviť na novú úlohu a do veci sa pustia s vervou. Anna s nimi bojuje o každú drobnosť, aby si zachovala svoju samostatnosť, nedá sa ľahko ovplyvniť. Pomocou je jej najmä novo nadobudnuté priateľstvo so sesternicou Elizabeth.

 Do Anninho života v novom svete vstúpia dvaja muži. Elizabethin brat Alexander, nový gróf Riverdale a Avery Archer, vojvoda Netherby. Avery najskôr túto situáciu pozoruje len z diaľky. So sebe vlastným odstupom a nechuťou. Anna sa mu zdá zaujímavá len preto, lebo sa ho nezľakla a neprejavuje voči nemu prehnanú úctu. S celým vstupom tejto novo nájdenej Westcottovej legitímnej dcéry by najradšej nemal nič spoločné. Napriek tomu sa celému kolotoču, ktorý sa rozprúdi, nevie vyhnúť. Navyše Anninu spoločnosť vyhľadáva častejšie, než by sám od seba čakal. Možno ho táto žena čímsi fascinuje, hoci sa nijako nepodobá na ženy, ktorých spoločnosť doteraz vyhľadával. Možno preto, že ona jeho konanie mnohokrát považuje za absurdné. Možno preto, že neverí jeho afektovanému a preexponovanému správaniu. Možno preto, že napriek všetkému v nej ostáva čosi z učiteľky zo sirotinca a že sa nevie hnevať na svojich súrodencov, ktorí jej objavenie neprijali prívetivo. Ona totiž verí, že raz sa s ňou budú schopní uzmieriť. A keď sa stretne s mužom, ktorý odvrhol jej sestru Camille len preto, že sa z nej stala nelegitímna Wescottova dcéra, dá svoju nevôľu hlasno najavo.    

 Tejto žene sa Avery zdá zvláštny. Napriek všetkej absurdnosti v jeho neprirodzenom správaní z neho vyžaruje sila a tiché nebezpečenstvo, ktoré nikto nevie pomenovať, len ho cíti. A Anna sa mu nechtiac dostáva pod kožu. Avery nie je dominantný, aspoň sa tak nesnaží správať, nedáva ostentatívne najavo svoju moc. Napriek tomu pred ním mnohí ustupujú a vnímajú akúsi auru nebezpečenstva, ktorá sa okolo neho vznáša. Jej podstatu autorka odhaľuje postupne. Z drobného chlapca totiž vyrástol muž, ktorý svojou húževnatosťou nadobudol nielen silu sebaovládania, ale aj umenia v boji, ktoré mu pomohlo v mladosti vyrovnať sa s množstvom príkoria a získať sebavedomie.

 Hrdinov spájajú vonkajšie okolnosti. Napodiv Avery vnútorne neprijíma smerovanie celej situácie k logickému spojeniu medzi Annou a Alexandrom. Anna, ktorá chápe, že pre londýnsku smotánku sa kvôli svojmu majetku stala tovarom na trhu s manželstvom, prijíma Averyho prekvapivú žiadosť o ruku. Možno preto, že niekoľkokrát ukázal svoj charakter a že jej pomohol v zmätočnej situácii nadýchnuť sa. Možno preto, že ju občas rozčuľuje a možno jednoducho preto, že pochopil, že aj ona sa potrebuje vysporiadať s vlastnou minulosťou a nájsť odpovede u svojich starých rodičov z matkinej strany. A tak ich pre ňu vypátra. Zároveň jej ponúkne, že ju bude sprevádzať. Táto cesta Anne pomôže vidieť iného Averyho. Návrat do Londýna však ukáže, ako hlboko do svojho sveta dokáže pustiť Annu on. A či to, čo pri nej našiel, je skutočná láska.    

 Nie, Avery nie je typický dominantný typ hrdinu. Tak ako ani Anna nie je typická kráska z regency romance. M. B. aj tu spája iné typy hrdinov. Hrdinov, ktorí vo svojej novej situácii riešia skôr vnútorné prežívanie, vysporiadavanie sa s novými okolnosťami a ich príbeh tak prináša mnoho pohľadov zvnútra. Aj tento príbeh je taký. V podstate nie je ťažké zhrnúť dej do niekoľkých viet. Mnohé situácie autorka podáva opakovanie z Anninho aj Averyho uhla pohľadu. Navyše, sa situácia ešte dupluje prostredníctvom Anniných listov do sirotinca, pomocou ktorých sa zachováva spojenie so starým Anniným životom (zároveň sa toto spojenie upevňuje putom s priateľom Joelom Cunninghamom, ktorému listy adresuje). Neviem, či je toto koncept, ktorý bude vyhovovať každému. Je to spomaľujúce. Mne osobne sa tento príbeh nečítal s ľahkosťou (ako iné) a nemôžem povedať, že by ma nadchli jeho hlavní protagonisti. Zdá sa, akoby M. B. chcela svoje príbehy posunúť inam, ponúknuť iné typy hrdinov (vekovo aj spoločensky), než na aké sa mnohé regency knihy zameriavajú – veľa napovedia anotácie ďalších pokračovaní série.

 Viac než polovica knihy sa venuje Anninmu vstupu do spoločnosti a dej tu postupuje veľmi pomaly. Nedá sa povedať, že by sa do konca výrazne dynamizoval (dynamickejšie časti knihy predstavuje najmä ukážka Averyho bojových schopností). Veľa motívov sa tu počas čítania opakuje – ak opomeniem skutočnosť, že v knihe nájdeme autorkine typické motívy, ktoré sa objavujú aj v jej iných knihách. Riadky zaplnené tým, čo ste už niekoľkonásobne predtým čítali, nemusia pôsobiť príťažlivo a môžu skôr nudiť.

 Autorka určite mienila vytvoriť silný ženský charakter a aj sa jej to podarilo. Zjavne Annu nechcela spojiť s prvoplánovým dandym. Avery sa mi však v celej tej záplave aktivít spojených s Anniným vstupom do spoločnosti strácal. Ani jeho afekt – večne prítomný lorňom a tabatierka – u mňa nezabodovali. Početná Wescottova rodina priniesla toľko postáv, že som sa do polovice knihy medzi nimi strácala. Neviem celkom povedať, aká táto kniha je a nie som si celkom istá, či prináša podnety, ktoré by nútili čitateľa siahnuť po ďalších častiach série. Hoci príbeh má svoju hĺbku (autorka sa sústreďuje na vnútorné prežívanie postáv, a čitateľ medzi riadkami určite nájde aj akési (morálne) posolstvo) a určite v ňom nájdete výraznú ľudskosť, celkom ma neokúzlil. Úvodu tejto série teda dávam .

-sa

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

 

 

 

 

 

< strana 12,3

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.