Choď na obsah Choď na menu
 


Suzanne Enoch-2.strana

<strana 1

 

mid_slecna-nebezpecna-mao-274433.jpg

Slečna Nebezpečná Suzanne Enoch

Když Alexander Cale, hrabě z Evertonu, jednou v noci objeví na svém prahu promoklého vagabunda, který žádá o přístřeší, ani ve snu by ho nenapadlo, že ten drzý kluk je ve skutečnosti kouzelná – ale protivná – holka! Přestrojení půvabné Kit Brantleyové sice prokoukne v rekordním čase, ale pojme vůči ní podezření: není to zrádkyně, Napoleonova špionka? Skutečné důvody, proč se Kit ocitla v Londýně, jsou však úplně jiné – provádí takřka detektivní pátrání mezi britskou šlechtou… Ani jeden z nich nechce podlehnout kouzlu druhého, ale při eskapádách, jež spolu bezděčně podniknou, musí zkrátka přeskočit jiskra. A ve chvíli, kdy se ocitnou v nebezpečí života, je může zachránit už jedině láska... (Baronet, 2016)

 • •

Keď Christine Brantleyovú nechá otec pod strechou Alexandra Calea, opakuje sa scenár, ktorý zažila už neraz. Život v nechvalne známej štvrti Saint-Marcel v Paríži ju naučil postarať sa o seba a poradiť si v situáciách, v ktorých je preoblečenie za chlapca viac ako nápomocné. Calea príchod nočných návštevníkov neohúri. Čakajú ho patálie, ale je ochotný to štrnásť dní vydržať, čím zmaže otcov dlh voči Brantleymu.

Alex musí prehltnúť nielen fakt, že mu Brantley nechal na krku svojráznu dcéru v prestrojení, ale aj jej ranné stretnutie so svojou milenkou, a tak sa razom Kit mení na Caleovho schudobneného írskeho bratranca Rileyho. Alexa prirodzený talent, s ktorým si Kit vymýšľa a improvizuje, fascinuje a prijíma jej hru. Podmienky však chce určovať sám. Kit zvyknutá na život plný vzrušenia sa v Cale House nudí. Neprišla do Londýna, aby iba nečinne sedela, čo Alexovi pripraví nejedno prekvapenie. Na celej situácii okolo Kit sa baví a na moje čitateľské potešenie mi neostávalo nič iné, len baviť sa s ním .

Christine nehodlá stať sa väzňom Caleovho domu, grófovi rovnocenne vzdoruje. Cale je dôvtipný, navonok chladný, rezervovaný povýšenec, recitujúci poéziu. Lišiacky odhadne Kitin charakter, jej pokusy vytáčať ho sú preňho podmanivou výzvou.

Steward Brantley je brat vojvodu z Furthu, no v minulosti s rodinou pretrhol všetky väzby a odišiel na kontinent. Dostal sa do spolku s pašerákmi a obchodníkmi zásobujúcimi Napoleonovu armádu. Je mu v pätách nebezpečný Fouché, ktorému dlhuje peniaze a práve pred ním sa pokúša za každú cenu ochrániť Kit. Aj Fouché sa však zjaví v Londýne a predstavuje približujúcu sa hrozbu.

Kit čaká, že si Cale za naoko nezištnú starostlivosť o ňu začne klásť podmienky, on by rád zistil, čo skrýva žena, ktorá šikovne otvára zámky, aby mu pokradme prehľadávala dom. Kit absolvuje spoločenské udalosti s Caleom a ako bratrancovi Rileymu sa jej darí okúzľovať nejednu dámu i Alexových priateľov. To, že ju zrazu berie všade so sebou, si sám pred sebou ospravedlňuje ako dozor nad jej vylomeninami. Kit hľadá človeka zodpovedného za anglickú blokádu a boj proti pašeráctvu, no vyhýba sa možnosti, že by tým mužom mohol byť Alexander Cale. Pomaly sa z nej stáva hviezda londýnskej smotánky, ktorá sa podozrivo vypytuje. Teda aspoň v Caleových ušiach. Je rozhodnutý zistiť o nej čo najviac. Alexander Cale má svoje dôvody skrývať angažovanosť pre vládne služby a zanedlho považuje Kit za potenciálnu Bonaparteho špiónku, no gavaliersky jej odmieta ublížiť. Kitine prestrojenie neostane dlho tajomstvom, a tak sa Cale nechá vydierať, len aby uchránil jej pravú totožnosť. V atmosfére podozrení a tajností obaja hrajú svoje roly.

V Kit sa pod vplyvom Alexovej spoločnosti ozýva jej ženská stránka. Veľkoryso sa o ňu stará a dopraje jej možnosť byť aspoň nachvíľu Christine. Maškarný ples dovolí naplno sa rozvinúť jej ženstvu a kráse a obom hrdinom potvrdí to, čo obaja už dlhšie tušia – nepopierateľnú vzájomnú príťažlivosť. Alex vidí jedinú možnosť na ochranu špiónky Christine Brantleyovej a tou je manželstvo, ale rozpliesť nitky lží a poloprávd, do ktorých sa obaja zamotali, je oveľa zložitejšie. Nebezpečné nie sú len ich osobné tajomstvá, ale aj ľudia, čo ich obklopujú a oni musia zistiť, komu môžu dôverovať a komu by nemali. To už však Napoleon tiahne na Belgicko a Alexander Cale sa ponáhľa zastaviť dodávku pašovaných zbraní. Pohnuté udalosti konfrontujú Christine s rodinou vojvodu z Furthu, pričom na ňu čaká rozmotanie vlastnej minulosti. Jej náhle zmiznutie je len ďalším krokom ku katastrofe. Alex nie je ochotný vzdať sa bez boja a strmhlav sa kvôli žene, ktorá mu ukradla srdce, vrhá do nepriateľského Francúzska...

Pomerne vypasená, bezmála 400-stranová kniha vo mne vyvolávala obavy. Autorka do nej mohla podľa anotácie vtesnať rovnako dobré napínavé čítanie ako premeniť ho v zdĺhavo nezaujímavú nudu. Našťastie v tomto prípade platí to prvé. Svoj nápad Enochová spracovala do nadmieru vydarenej zmesi zábavy, vtipu, romantiky, dobrodružstva aj niekoľkých prekvapení. Príbeh s atmosférou stretu dvoch svetov, súboja dvoch výrazných osobností si ma získal. Obaja hlavní hrdinovia majú, ako sa hovorí, štýl. Zábavné a trefné slovné výmeny medzi Kit a Alexom by sa dali reprodukovať celé, no lepšie je si ich užiť v kontexte jednotlivých scén a situácií. Autorke sa vydarili a pobavili ma natoľko, že jej či prekladateľke ľahko odpúšťam neustále sa opakujúce Alexove obľúbené slovo „děvenko“. Nechýba priehršť romantiky, a že to medzi Kit a Alexom iskrí, je zrejmé od prvého momentu. Kit si totiž svoj názor nenechá len pre seba a Alex sa pri nej neraz zapotí. Pritom vôbec nepôsobí protivne alebo strojene, či dokonca afektovane. Napriek hrúbke pod obalom sa strany s týmito sympatickými postavami rýchlo míňali. (Aj keď Slečna Nebezpečná na obálke plavovlasú zelenookú Christine nepripomína ani vzdialene.) Táto kniha od Suzanne Enoch si u mňa vyslúžila plné hodnotenie. 

si-

____________________________________________________________

Bancroft Brothers Suzanne Enoch

bancroft-brothers.jpg 

• •  • • 

1. V moci lásky - Quinlan Bancroft & Madeleine Willits

2. Láska k nepříteli - Rafael Bancroft & Felicity Harrington 

• •  • •

V moci lásky Suzanne Enoch

Madeleine Willitsová byla nucena opustit londýnskou společnost kvůli skandálu, který nezavinila, a přijmout placené zaměstnání na venkově. Když její zaměstnavatel onemocní a v domě se objeví Quinlain Bancrof, markýz z Warfieldu, Maddie je skálopevně odhodlána ho nenávidět. Jenže to nejde. Quinlainova udatnost, s níž čelí venkovu, je jednoduše příliš podmanivá. Není divu, že Maddie zapomene na svou zášť v Quinlainově sladkém objetí… a Quinlain se rozhodne znovu uvést slečnu Willitsovou do vznešené společnosti. Jenomže teprve teď přijdou opravdové překážky a výzvy v podobě soků a žárlivosti! Maddie však ví, že ve skutečnosti touží jen po jediném muži... (Baronet, 2016)

 • •

Po piatich rokoch relatívne spokojného života Madeleine Willitsovej na vidieku v úlohe spoločníčky lorda Malcolma Bancrofta, sa zaužívaný denný kolobeh týchto dvoch vyhnancov vyššej spoločnosti náhle mení. Dôvodom je príchod markíza Warefielda, Malcolmovho synovca, ktorý sa ako budúci dedič vojvodského titulu má postarať o sezónne práce na sídle. Živelná Maddie zvláda chod sídla so všetkým, čo k tomu patrí aj bez dohľadu povýšeného snobského aristokratického nosa lorda Quinlana Bancrofta, ale na Malcolmovu žiadosť sa stavia do roly poslušnej slečny Willitsovej. Na šľachticov má svojský názor, za ktorým sa skrýva nemilá skúsenosť, ktorá vyústila do škandálu a následného úteku z Londýna. Tam sa Maddie vrátiť nemieni.

Quinlan sa nechystá na vidieku zdržať, pretože ho čaká dôležitý životný krok – zásnuby a svadba. Quin považuje Maddie za strýkovu milenku a podľa toho s ňou jedná, ale Maddie mu neostáva nič dlžná. Naschvál ho dráždi, podpichuje, pokúša sa ho priviesť do rozpakov, dohnať k zúfalstvu, ponížiť, a ešte pritom zabiť zdvorilosťou. Jej škodoradosť je nákazlivo zábavná , Quinovi neostáva nič iné, len sa jej to pokúsiť oplatiť. Ich neustále naťahovanie sa končí bozkom v nevhodnej chvíli s nevhodným svedkom. Malcolm aj Quin vedia, čo sa patrí, lenže svadba neprichádza do úvahy, a tak Madeleine a Warefield uzavrú nútenú dohodu: Quin Maddie vráti do londýnskej spoločnosti. Quin o pomoc požiada matku, no keď im situácia nedovolí spoliehať sa v Londýne na vojvodkyňu, markíz zapletie do plánu svoju snúbenicu Eloise.

Cieľom je nájsť pre slečnu Willitsovú milého, tichého, nenáročného pána, ale prchkú a emocionálnu Maddie je skoro nemožné presvedčiť, aby si nevšímala dvojzmyselné narážky na škandál, ktorý ju vyhnal z londýnskej spoločnosti, a na ktorý sa medzičasom vôbec nezabudlo. Práve naopak, Maddin návrat vzbudzuje pozornosť a reči. Ani spojenie s Eloise nemusí byť najlepší nápad, hlavne ak Quin trávi v spoločnosti Madeleine viac času, než by mal a zjavne ho to baví. Ich milé a vtipné doberanie sa pripomína flirt. Navyše, len čo Maddie spozná v markízovom mladšom bratovi Rafaelovi spriaznenú rebelantskú dušu, je jasné, že Quin má o krušné chvíľky postarané. Nejde len o city, ktoré sa v ňom pri Maddie napriek zdravému rozumu a zodpovednosti voči dedičskému titulu nekontrolovateľne hlásia o slovo. Aj nevraživosť medzi Rafaelom a Eloise je pre Quina tajomstvom, vyvolávajúcim otázky, ktoré čakajú na odpovede. Mimochodom, Rafael Bancroft ma zaujal hneď pri vstupe na scénu a jeho prínos pre vývoj vzťahu medzi bratom a Maddie nesklamal moje nádeje, že ide o postavu, ktorá stojí za pozornosť.

Jednoduchosť pôvodného Quinovho plánu pre budúcnosť slečny Willitsovej sa začne rúcať v momente, keď mu dôjde, že to nebude iba krátka epizóda, na ktorú len tak zabudne, a keď sa o jej spoločnosť začne uchádzať aj jej bývalý snúbenec Charles Dunfrey. Rastúca vášeň pre všetko, čo sa týka Maddie, naruší nielen Quinov vnútorný pokoj, ale obráti naruby aj presne nalinkovaný život budúceho vojvodu. Quinlan musí svoju lásku obhájiť nielen pred spoločnosťou, zlomyseľnými neprajníkmi, ale zabojuje aj proti vlastnej rodine a hlavne proti diktátorskému otcovi, vojvodovi z Highbarrow. Akokoľvek svojhlavá, Maddie nemôže pripustiť, aby stáročná highbarrowská tradícia padla za obeť nevídanému škandálu, ktorý by jej každý vyčítal. Vie, že napriek vášni, bude pre ňu Quinlan Bancroft navždy nedosiahnuteľným mužom. Warefield sa nemieni tak ľahko vzdať.

Udalosti zasadené do vidieckeho a neskôr londýnskeho prostredia neprinášajú nič nevídané či nečítané. Enochovej sa však vďaka dobre zosnovanej spleti situácií medzi Madeleine a Quinlanom, ktorí oscilujú medzi sebeckými aj nesebeckými plánmi okolia, vyúsťujúcimi do intríg, ktoré ich majú rozdeliť, ale v konečnom dôsledku ich príťažlivosť prehlbujú, podarilo vytvoriť príbeh o sile lásky. Je to príbeh o vzťahu, nielen opis nakupovania, večierkov a salónnych klebiet. Silnou stránkou sú dialógy. Autorka si za ne u mňa vyslúžila veľké plus. Kniha mi ponúkla príjemné posedenie nad stranami a obhájila význam slova romantická literatúra. Odporúčam ju so želaním, aby ste sa aj vy aspoň počas jej čítania ocitli v moci lásky .

si-

• •  • •

Láska k nepříteli Suzanne Enoch

Rafe Bancroft je jednoznačně darebák! Jenže tenhle sexy a nesnesitelný člověk se stal majitelem Forton Hall, domova předků Felicity Harringtonové. Temperamentní kráska se rozhodla zachránit svou rodinu i sebe před zkázou, která jim od toho hezkého ničemy hrozí. Ale copak to jde, když noc co noc touží po doteku neodolatelného nepřítele?
Rafe sice vyhrál Forton Hall v kartách, ale nemá v úmyslu se usadit. Ne, rád by sídlo prodal a vydal se za dalším dobrodružstvím – jenomže pozná Felicity. Zčistajasna je pro něj její náruč lákavější než všechny exotické země světa. Jeho přelétavé srdce to nechápe… jenomže láska je největší dobrodružství ve vesmíru! 
(Baronet, 2016)

 • •

Keď Rafael Bancroft získa od Nigela Harringtona v kartách sídlo Forton Hall, netúži po ničom inom, ako po rýchlom a výhodnom predaji, ktorý mu zabezpečí financie na cestovanie. Keď sa s týmto úlovkom pochváli svojmu otcovi, vyvolá to iba ďalšiu hádku v rade mnohých, čo Rafea „nakopne“ na myšlienku odcestovať čo najďalej od rodiny, prinajmenšom do Číny. Vojvoda má totiž pre svojho mladšieho syna prichystanú jasnú budúcnosť vo funkcii správcu jedného zo svojich sídel, Rafe sa ale odmieta pripútať. Po Rafaelovom zranení v armáde otec už stihol predať jeho dôstojnícku hodnosť, a tak nemá mnoho ciest k úniku, iba presídliť priamo do Forton Hallu. Na svoje prekvapenie však Rafael Bancroft zisťuje, že jeho ľahko nadobudnutý majetok sa predstavám o honosnom sídle nepodobá ani zďaleka. Ba dokonca, vidí pred sebou polorozpadnutú barabizňu, ktorú hrdinsky bránia dve amazonky – slečna Felicity Harringtonová a jej osemročná sestra May.

Nigel Harrington sa akosi pozabudol Rafaelovi o svojich dvoch sestrách zmieniť a jednoducho nezodpovedne zutekal, nechávajúc Felicity a May odkázané samé na seba a celkom bez prostriedkov. A tak sa Rafaelovo nadšenie z minúty na minútu mení na rozčarovanie a na poznanie, že sa jeho plány tak trochu neuskutočnia. Aspoň nie tak skoro.

Rafael nemá inú možnosť, len prispôsobiť sa danému stavu a pokúsiť sa vymyslieť, čo zo svojich plánov do budúcnosti dokáže reálne premeniť na skutočnosť. Stojí pred úlohou doslova zachrániť si strechu nad hlavou a premeniť Forton Hall na obývateľnejšie miesto. Opravené sídlo nepochybne pritiahne aspoň nejakého kupca. Lenže plán na predaj sídla zahŕňa aj budúci osud jeho obyvateľov. Rafael si uvedomuje, že pripraviť o domov Felicity a May preňho nebude také jednoduché.

Autorka v tomto románe stavila na jeden z osvedčených konceptov, odohrávajúcich sa na anglickom vidieku. Muž s dobrodružnou povahou, ktorý túži po rozlete a nie je pripravený, ako sa vraví, zapustiť korene, zisťuje, že aj na každodennosti, ktorá prináša očakávané aj prekvapivé chvíľky, je čosi príťažlivé. Zvlášť, keď sa k tomu pripletie láska. A na Rafaela Bancrofta zaútočí naraz z dvoch strán. Jeho srdce sa pomaly a nebadane otvára pre Felicity a city živelne striehnu aj v malej May, ktorá v ňom nachádza spriazneného komplica pre svoje vlastné detské dobrodružstvá, rozčerí nudnú hladinu všedných dní, dychtivo verí všetkým jeho cestovateľským historkám a túži objavovať svet, o ktorom Rafe rozpráva, spolu s ním. Praktická Felicity však vie, že čaro spoločne strávených dní nepotrvá dlho...

Na opravenie Forton Hallu potrebuje Rafael pôžičku. Všetko by mohla vyriešiť ponuka grófa Deerhursta, suseda a dlhoročného priateľa Harringtonovcov. Ten nemá záujem o rozpadávajúci sa Forton Hall nezištne. Zjavným dôvodom je jeho dvorenie sa slečne Felicity. To sa Rafeovi samozrejme nemusí páčiť, ale rozumne uvažujúca Felicity musí myslieť nielen na svoje srdce, no hlavne na budúcnosť pre ňu a pre May. A tú pri Bancroftovi nemá istú. A hoci by Rafe predajom sídla Deerhurstovi vyriešil všetky svoje problémy naraz, akosi sa nedokáže zmieriť s predstavou, že by si Felicity zarábala ako guvernantka kdesi ďaleko od neho a už vôbec nie s možnosťou, že sa stane grófovou manželkou.

Rafe na vlastné počudovanie zisťuje, že byť užitočný sa mu páči, že ho plány a realizácia opráv na Forton Halle bavia a dokonca by sa tu vedel zdržať bez ohľadu na čas. Postupne si získava miestnych obyvateľov, ktorých najíma na práce vo Forton Halle a deň po dni sa mu Felicity a May viac a viac dostávajú pod kožu. Stále však nemá v zálohe tie istoty, ktoré by mal obom ponúknuť. Rafael Bancroft stojí pred životným rozhodnutím.

Zápletka sa zdramatizuje vo chvíli, keď sa vo Forton Halle začnú diať zdanlivo náhodné nehody, pri ktorých ide neraz o Rafaelov krk. Vďaka ohrozeniu si je Rafe konečne schopný priznať, že je pripravený nesklamať Felicitinu dôveru, pretože získal niečo, čo môže nazvať domovom a o nič z toho, čo našiel vo Forton Halle, nechce prísť. Žiadosť o Felicitinu ruku prebudí démonov minulosti, o ktorých netušia a karty zamiešajú ambície jedného zloducha. Teraz je však Rafael Bancroft odhodlaný chrániť svoju rodinu aj za cenu vlastného života.   

Popravde originálny názov Taming Rafe by si žiadal adekvátnejší preklad, pretože mi sedí k tomu, čo sa odohráva v príbehu, oveľa primeranejšie. Udalosti okolo Rafeovho „zabývania sa“ a prác na Forton Halle na seba nadväzujú a nemajú v sebe výrazne prudký náboj. Napriek tomu dej nie je ochudobnený o rušné momenty. Sledujeme hrdinov vykonávať denné povinnosti, ktoré autorke samé ponúkajú humorné scénky a priestor na vtipné dialógy. V nejednej z nich hrá hlavnú úlohu May a jej prítomnosť v príbehu je roztomilá a je oživujúcim prvkom. Celková atmosféra príbehu je odľahčená a zábavná a na mňa si vďaka tomu Enochová našla ten správny háčik na rybu . Čítanie mi šlo ľahko, zanechalo vo mne hrejivý dojem, postavy si získali moje sympatie a románu pripisujem plné hodnotenie.

si-

____________________________________________________________ 

 

 

<strana 1

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.